26.-28. juulil toimus Põlvamaal Räpinas Eesti külade XIII Maapäev, mille tunnuslauseks oli seekord „Tugev küla = tugev Eesti“. Aasta küla

Esimesel päeval oli Valgamaa delegatsiooni võõrustajateks Mehikoorma ja Naha küla. Kohtumine vastuvõtjatega toimus OÜ Beneport Peipsi juures, mis on vanast kalapunktist ehitatud kohalik puhke- ja majutuskoht. Edasi oli meil suurepärane võimalus teha tutvust Mehikoorma kordoni igapäevategevusega, kohaliku kalatööstusega OÜ Latikas ning küla keskusega, kuhu on koondunud kool, raamatukogu, lastehoid, kauplus ja seltsikeskus.

Teel Naha külla tegime peatuse Küka karjamõisa juures, kus nägime ja kuulsime ääretult kaasahaaravat lugu ajalooliste hoonete renoveerimisest.

Naha küla rahvaga kohtusime Naha koolimajas, mis on antud Naha Küla Seltsi käsutusse. Saime põhjaliku ülevaate küla ajaloost ja tänapäevast, nautisime maitsvat lõunat ja pidasime ühiselt maha arutelu teemal „Ettevõtlus ja turvalisus ääremaal“.

Pealelõunal kogunesid kõik maakonnad Räpinasse. Ühtse rongkäiguna liiguti aianduskooli juurest Räpina tuletõrje väljakule, kus toimus Maapäeva avamine. Siin kruvis põnevuse üles Aasta küla väljakuulutamine, kus meie Vidrike kogukond sai esmalt Leader Liidu poolt eriauhinna "Küla, kus elatakse unistuste maaelu". Kui aga kõik nominendid olid ära tänatud, siis jäidki lavale kõrvuti seisma Lüübnitsa küla Võrumaalt ja Vidrike küla Valgamaalt. Seekord rändas tiitel siiski Lüübnitsa külla, aga Vidrike tubli tulemuse üle tundsime kõik koos suurt heameelt.

Emotsioonid said kõrgustesse tõstetud Tõnis Mägi ja Põlva Muusikakooli keelpilliorkestri kontserdil Räpina kirikus ning õhtu lõpetas ühine söögilaud „Maakonna maitsed“ koos Põlvamaa muusikutega

Teine päev oli tihedalt töine. Kõigepealt koguneti saali ja vaadati punktide kaupa üle, kuhu on jõutud eelmisel Maapäeval vastuvõetud Manifesti täitmisega. Seejärel jaguneti aga töörühmadesse, kus teemadeks ikka need samad manifesti punktid ja arutati selle üle, mis vajab täiendamist, juurdelisamist või hoopiski ära võtmist.

Pühapäeval andis Kodukandi juhatuse liige Krista Habakukk maaeluminister Mart Järvikule üle XIII Maapäeva manifesti, mille 13 punkti hulgas rõhutatakse taaskord vajadust maaelu ühtse koordineerimise ja maapiirkonna mõiste täpsustamise järele. Samuti on probleemiks kogukonna kaasamine elukeskkonda, iseäranis looduskeskkonda puudutavate otsustamisse ning ebakindlus toetusprogrammide jätkuvuse osas. Uue teemana leidis manifestis koha päranditeadlikkuse tõstmise vajadus kogukondades, milles peab lasteaedadel ja koolidel olema senisest suurem roll. Samuti toodi esile vabatahtliku sotsiaaltöö tähtsus kogukonnas. Minister Järvik ütles, et leidis manifestist väga palju oma mõtteid ja mitte midagi sellist, millega ta nõus ei ole. Minister lubas anda endast parima, et manifesti teemad valitsuses positiivse lahenduse saaksid.

Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige ja Maapäeva üldkorraldaja Krista Habakukk ütles sündmuse kokkuvõtteks: „Kõik need kolm päeva olid kantud mõttest, et kogukonnad ja omavalitsused astuksid rohkem ühte jalga. Kodukant saab valitsusse viia maapiirkondade põletavamad küsimused, kuid manifesti seisukohtade teostumine piirkondades sõltub kogukondade ja omavalitsuste usalduslikust koostööst.

Kodukandi uus strateegiaga kinnitatud tunnuslause ütleb: „Kogu Eesti elab“. Sellest Maapäevast on lisaks tunnuslausele nüüd ka oma tunnuslaul „ KÜLA ELAB“. Laulu esmaesitlus ja noot koos sõnadega asuvad Kodukandi kodulehel.

Rongkäik

Tulevased üritused

Üritusi ei ole

Vaata ka

Maal elamise paev Logo 12

fb logo

pria1

louna eesti kupongirmt 2016 2017 esikaas

  leader lood 2009 2014 

adapter_banner-small-1.jpg

Tankla film_2

Ilus maa

Tankla aastaraamat

Leader_liit_logo.png

Valgamaa klalood2 

cropped-cropped-ng-louna-eesti-logo-3001 

 

 

Maaelu võrgustik

Valgamaa arenguagentuur

Kogukonna vedurid 2018 WEB banner 210x400px 01

Piirkonnad

Valga

Otepää

Elva