Ühisprojekti „Kogukondade võrgustiku arendamine“ esimesed kohtumised toimusid suve hakul. Seal sai paika pandud ka meie õppereisi sihtkoht Põlvamaa, et teada saada, kuidas naabermaakonnas tegutsetakse ja millest saame eeskuju võtta. Sealne külavanemate aktiivsus ja omavaheline koostöö on see, mida oma silmaga tahtsime vaadata ning asjaosalistelt uurida, kuidas nad selleni jõudnud on. Veel oli meie huvi kohtuda valla esindajate ja kohalike väike-ettevõtjatega, sest just kõik need kolm sektorit koostöös saavad enim kohaliku elu edendamisel hoogu anda.20180821 101239uus

Kui meie reisiseltskonna moodustasid suures ülekaalus naised, siis Põlvamaal on jällegi eestvedajate roll tugevalt meeste kanda. Nii oli meid Koorastes vastu võtmas külavanem Urmas Kivirand, kes kiidab valla tuge külale erinevate projektide elluviimisel. Kooraste külamaja on peagi valmimas ja üritustest ning huvilistest siin puudu ei näi olevat. Sealsel külaplatsil liitus meiega vallavanem Andrus Seeme, kes toonitab veelgi külade toetamise olulisust ja jagab ka ohtralt näiteid, mida koostöös on ellu viidud.

Vastse-Kuuste Naisteklubi Kolmapäev ja samas majas tegutsev kultuuriselts Viruskundra annavad tõendust, et ka Põlvamaa naised on tublid eestvedajad. Elluviidud projektide toel on nad endisesse vallamajja sisse seadnud põnevad tegevused käsitöö alal ning toimuvad naistele huvipakkuvad koolitused erinevatel teemadel.

Rasina Külaarendamise Selts tunneb uhkust oma suure renoveeritud külakeskuse ja külaplatsi üle, kus toimuvad üritused on alati rahvarohked ja igale eale sobilikud.

Väikeettevõtete poole pealt külastame esimesel päeval OÜ Eco Oil, kes tegeleb kergpuitehitiste tootmisega ja EZ Rulo OÜ, kelle toodanguks on aknarulood. Käbliku Pruulikoda on oma tunnuslauseks kodulehel sättinud: „Jube häää, sa lihtsalt pead seda proovima!“ Oli tõesti hää ja praeguseks on nende poolt pakutav käsitööõlu leidnud ka tarbijate heakskiidu.

Kogukonna osaks olevad ettevõtted peavad loomulikuks, et koostöö on iseenesest mõistetav, üksteist toetades võidavad kõik. Taevaskojas võtab meid vastu OÜ Lättekoda. Siin tegutseb omanäoline suvekohvik ja pood, kus pakutakse Põlvamaal tehtud suveniire, käsitöökaupa ja tervisetooteid. Põhiliselt sügis-talvise ajal pakutakse erinevaid tervendusteenuseid nagu massaaž ja jooga.

Kohaliku külaelu arendamise on enda kanda võtnud MTÜ Taevaskoja. Ühenduse juhatuse liige Ahti Bleive on ühtlasi ka külavanem. Tema käest saamegi teada, mida põnevat on Taevaskoja külas ära tehtud ja kuidas toimib külavanemate koostöö Põlva vallas. Kuna aega napib ja et Taevaskojas olles tahame kindlasti teha sõidu ka siinse ühe sümboli, Lonnyga, siis saame Ahti nõusse, et külade koostöö teemadel jätkame juttu juba meie ööbimiskohas, Taevaskoja Puhkekeskuses.

Enne majutuskohta ootab meid aga jõelaev Lonny. Ilm soosib meid igati ja nii on avanevad vaated suurepäraseks taustaks eetevõtte esindaja Iia Timmi kaasahaaravale jutule. Muuhulgas saame teada, et tänu Leader toetusele on laeval päikesepaneelid, tänu millele liigub Lonni nüüd päikeseenergia ja elektrimootori jõul. See annab võimaluse laevasõidu hooaja pikendamiseks, sest ei kehti enam sisepõlemismootoriga varustatud veesõidukitele seatud piirangud.

Teisel päeval võtab meid vastu rõõmsameelne Lutsu küla. Lutslased on kogunenud külaplatsil asuva „kõrtsi“ ümber ja Leti taga on kõrtsimees, kes pakub imemaitsvat värsket hapukurki. Külas tegutsevad MTÜ Lutslased ja Lutsu Teatri Selts. Lutsu Teatri suveetendused on aastatega järjest suuremat populaarsust kogunud, nii oli ka meie hulgas neid, kes siinseid teatritükke vaatamas käinud.

LEPO Pood Leevi keskuses on suurepärane näide sellest, kuidas kogukond saab säilitada esmased teenused külas. Kui Põlva Tarbijate Ühistu otsustas möödunud suvel sealse poe sulgeda, siis kohalik külaaktiiv pani pea tööle ning avasid selle taas. Lisaks esmatarbekaubale pakutakse kohalike väikeettevõtjate ja käsitöömeistrite toodangut ning pood toimib ka pisikese infopunktina – saadaval on piirkonna kaardid ja trükised. Samas majas tegutseb väikeloomakliinik Vetifor OÜ, kes on ka kogu poemaja omanik ja rendib ruume poe majandamiseks loodud osaühingule Lepo.

Ridali Lennuklubi on suurim purilennundusega tegelev lennuklubi Eestis. Oma tegevuse arendamiseks on saadud toetust ka Leader programmist, mille toel rajati klubihoone ja lennukiangaar. Põnev harrastus ja asjatundlikud selgitused tekitasid meis suurt huvi ja nii mõnigi lubas kindlasti tagasi tulla, siis aga juba klubi teenuste tarbijana.

Meie viimane peatuskoht Põlvamaal on Postiteel asuv Ihamaru Seltsimaja, mis peagi on valmimas ja saamas siinse külaelu südameks. Siinseks laiemalt tuntust pälvinud ettevõtmiseks saame pidada Ihamaru Kõivualuste laadapäeva. Praegu aga kogub tuntust siin asuv Pizza Olive, kus kuulduste järgi pakutakse vabariigi parimat pitsat.

Ja ongi saabunud aeg seada suund kodu poole. Kaks päeva on olnud ääretult sisutihedad ja palju häid mõtteid andvad. Suur aitäh Põlvamaa Partnerluskogule ja Tiiu Rüütlele, kes meile suurepärase kava kokku pani ja kogu reis aja meile saatjaks oli.

Iga õppereis annab alati kuhjaga uusi ideid ja tohutult energiat. Toon välja mõned mõttekillud, mida meie reisiseltskonna omavahelisest vestlustest kinni püüdsin:
- Energiat on nii palju, et läheme kohe oma uue kogukonnaköögi seinu värvima. Ideid on saadud tohutult!
- Peaaegu kõigis kohtades on eesotsas tegusad mehed.
- Kui vallavanem ise elab külas, siis teab ta ka palju paremini tegelikku olukorda ja mõistab, mida küla vajab.
- Valdade panus ja abi küladele on kiiduväärt nii projektide elluviimisel kui ka arendusnõuniku tugi, kelle üks tööülesannetest ongi küladega tegelemine.
- Põlva valla külavanemate koostöö, see on meile ikka väga suur eeskuju, mille poole püüelda.
- Inimeste soojus ja lihtsus ja väike huumor sinna juurde, kohe hea kodune tunne.
Aitäh, Põlvamaa!

Pildid õppereisist

Tulevased üritused

24 Jan
Kogukonnameetme taotlusvoor
Kuupäev 24. Jan 2022 00:00 - 11. Veebr 2022 16:00
21 Veebr
Elukondlike teenuste taotlusvoor
21. Veebr 2022 00:00 - 11. Mär 2022 16:00
21 Veebr
COVID-19 taotlusvoor
21. Veebr 2022 00:00 - 11. Mär 2022 16:00

Vaata ka

Kogukonna vedurid 2018 WEB banner 210x400px 01

fb logo

pria1

louna eesti kupongirmt 2016 2017 esikaas

  leader lood 2009 2014 

adapter_banner-small-1.jpg

Tankla film_2

Ilus maa

Tankla aastaraamat

Leader_liit_logo.png

Valgamaa klalood2 

cropped-cropped-ng-louna-eesti-logo-3001 

Maale-elama

 

maainfo

Valgamaa arenguagentuur

Piirkonnad

Valga

Otepää

Elva