4.-6. augustil toimus Viljandimaal Vana-Võidus Eesti külade XII Maapäev, kus Valgamaalt osales 18-liikmeline külade delegatsioon, kuhu kuulusid ka Aasta küla kandidaadi Pedajamäe küla esindajad

IMG 3564Esimesel päeva ennelõunal oli meie võõrustajaks Kärstna küla. Tegime tutvust Anrepi perekonnakabeliga ning siinse mõisaga, millest kooli sulgemise järel on saanud kogukonna kooskäimise koht. Vaatamisväärsus omaette oli hiigelsuurel kivimürakal olev Anrepi Lõvi mälestusmärk. Kärstna külas on ligemale 300 inimest, kes oma ühistegevuse ongi koondanud siinsesse mõisasse. Külas tegutsevad mitmed mittetulundusühingud: MTÜ Kärstna Külaliikumine, MTÜ Kärstna Kultuuriait, MTÜ Anrepi Lõvi.

Kell 15.00 algas Viljandi keskväljakult Maapäeva rongkäik, kus osalesid kõigi maakondade esindajad. Valgamaa delegatsioon oli teiste seas hästi ära tuntav veekogude Valgamaale kohaste siniste kaabude järgi. Maakonna lippu kandis Valgamaa Kodukandi Ühenduse liige Indrek Valner.

Esimese õhtu tippsündmuseks oli vaieldamatult Aasta küla 2017 väljakuulutamine. Selle tiitli viis endaga kaasa Läsna-Loobu küla Lääne-Virumaalt, kes oli ka rahvahääletuse võitja.

Meie Pedajamäe küla pälvis Maamajanduse Infokeskuse auhinna innovaatiliste ideede ja ettevõtlikkuse eest. Sarnaselt iseloomustas ka komisjon Pedajamäed, kui kõige uuendusmeelsemat küla. Kõik konkursil osalenud külad said žürii esimehelt Eiki Nestorilt kingituseks koosoleku juhatamise kella, millele on graveeritud küla nimi. Õhtul katsid kõik delegatsioonid lauad, et tutvustada kaasatoodud maakondade maitseid. Valgamaa laual oli ka Annely leib Pedajamäe külast, mis võitis Maapäeval osalejate lemmiku tiitli.

Teise päeva võtsid pea tervikuna enda alla erinevad teemaarutelud, mille tulemused kajastusid ka Maapäeva manifestis. Õhtul saabus Maapäevale president Kersti Kaljulaid, kes avas Kodukandi programmi "EV100 igas külas". Programmi ühe avakingitusena istutasid president ja Maapäeval osalejad Vana-Võidu kooli ette EV100 pärnade salu. Kõigi pärnade juures on nimelised tahvlid. Nii võib teiste hulgast leida ka Valgamaa pärna.

EV 100 igas külas avaüritus jätkus igast maakonnast väljavalitud ühe küla kingitust tutvustavate videote esitlusega koos maakonna esineja(te) etteastega. Valgamaa klipp tutvustas Arula küla kingitust ja sellele järgnes lustakas lõõtsalugu Jaanus Põldsepalt Hargla külast.

Maapäeva kolmandasse päeva jäi debatt „Maaelu arengu suundumused Euroopas ning kuhu liigub Eesti?“, maakondade võistumäng „Turvaline küla“ ning lõputseremoonia, kus peaminister Jüri Ratasele ja maaeluminister Tarmo Tammele anti üle üheteistkümnest punktist koosnev Maapäeva manifest. Maapäeva lõpetas juba traditsiooniks saanud, aga igakord üllatuslik ja ainulaadne Leivaküla.

Järgmine Maapäev toimub kahe aasta pärast Põlvamaal.

Valgamaa delegatsiooni Maapäeval osalemist rahastas osaliselt rahandusministeerium kohaliku omaalgatuse programmi vahenditest.

Tulevased üritused

Üritusi ei ole

Vaata ka

Kogukonna vedurid 2018 WEB banner 210x400px 01

fb logo

pria1

louna eesti kupongirmt 2016 2017 esikaas

  leader lood 2009 2014 

adapter_banner-small-1.jpg

Tankla film_2

Ilus maa

Tankla aastaraamat

Leader_liit_logo.png

Valgamaa klalood2 

cropped-cropped-ng-louna-eesti-logo-3001 

Maale-elama

 

maainfo

Valgamaa arenguagentuur

Piirkonnad

Valga

Otepää

Elva